Page 55 - kustendil_stolica
P. 55
Първа глава • Развяване на знамената
Те избягват да се идентифицират със сръбските шайкачи и предпочитат
да са гологлави, с кърпи или шамии на главата. Според събраната инфор
мация се оказват предимно от западните райони на областта - Тетовско,
Скопско, Битолско и Охридско. Пак на групи са изведени във вътрешността
на държавата. Заедно с хората се транспортира трофейно оръжие като пуш
ки и оръдия с раклите им. Най-сериозен натиск от притока на пленници в
Кюстендил се чувства през първите две седмици на войната, когато се про
веждат основните бойни действия в северната част на Македония.37
Развоят на сраженията привлича вниманието на ключови фигури от
елита на армията и държавата. Още на 4 октомври 1915 г. през града пре
минават главнокомандващият ген. Н. Жеков, престолонаследникът княз
Борис заедно с брат си княз Кирил и други военни лица. Целта на визитата
е посещението на Крива паланка, в която са придружени от командващия
2-ра армия ген. Г. Тодоров и окръжния управител Вл. Караманов. Пътуване
то става бавно, защото шосето е задръстено от разни транспортни средства.
Пристигнали на място, те наблюдават движението на частите към Страцин
и Куманово, откъдето долита екотът на войната. Разбрали за присъствието
на високите гости, паланчани започват да викат „ура“ и да целуват ръцете
на главнокомандващия и на князете. Завърнали се привечер в Кюстендил,
те отпътуват веднага за столицата.38
На другия ден към обяд по жп линията от София през Кюстендил за
Гюешево преминава специалният влак на цар Фердинанд. Пътуването на
монарха е „строго инкогнито“ и не се отбива в града. Той заедно с престо
лонаследника и премиера посещава Крива паланка, където са посрещнати
с цветя. Завръщането става в обедните часове на следния ден, но този път
престояват на гарата три часа и се завръщат в столицата.39 Кюстендил от
ново не е удостоен с посещение. Все пак факторите, заплашващи живота
на царя, вече отсъстват от града. Наследниците на струмци - 13-и полк, са
заети от бойни действия в Моравската долина, а революционерите са аван
гард на армията в Македония. Може би този път просто няма интерес към
града.
Или е уведомен, че през Радомирско за Кюстендилско започва да се
движи не чета или група, а 11-а пехотна Македонска дивизия. Заповедта на
началника на ЩДА ген. К. Жостов предвижда придадена към 2-ра армия
1-ва и з-а бригада от съединението да заеме района Щип-Велес-Клисели, а
2-ра да се съсредоточи към Куманово. Задачата е да има готовност за отра
зяване на англо-френско проникване по долината на Вардар. Партизански
те действия са възложени на подразделения от 3-а бригада, командвана от
полк. Александър Протогеров, в състав 5-и Македонски полк, предвождан
от подп. Борис Дрангов и 6-и Македонски полк от подп. Пейо Банов. Тя се
движи най-бързо и на 7 октомври е край Ново село, на 9 при - Кадин мост,
ю - Църварица, и - Царево село, като следващите няколко дни преминава
през Кочани и Щип за района на Криволак. Тук са основните сражения с
англо-френския корпус. Първа бригада се движи по същия маршрут, заед
53

